Aktywność fizyczna

Chory powinien się upewnić, rozmawiając z lekarzem, czy istnieją jakiekolwiek ograniczenia dotyczące aktywności fizycznej, które mogą wynikać na przykład z uszkodzenia kośćca. Zwykle można dobrać, optymalne dla danego pacjenta ćwiczenia: spacery, nordic walking, pływanie, zabiegi rozciągające i wzmacniające, czy jogę.

Zbyt intensywna gimnastyka czy nadmierny wysiłek zwiększają ryzyko złamań i mogą osłabić organizm. Wystarczy ćwiczyć 15–20 minut dziennie, ale systematycznie. Najlepiej na świeżym powietrzu lub przy otwartym oknie.

Fundacja Carita organizuje regularnie warsztaty z udziałem specjalistów, w tym fizjoterapeutów i rehabilitantów, którzy służą pomocą w kwestii doboru odpowiednich ćwiczeń. Podczas takich warsztatów odbywają się wspólne ćwiczenia i spacery, ponieważ aktywność fizyczna w szerokim gronie poprawia również samopoczucie i integruje pacjentów.

Poniżej znajdują się przykładowe ćwiczenia oraz wykład na temat rehabilitacji, zarejestrowany podczas Krajowego Dnia Pacjenta ze Szpiczakiem Mnogim we Wrocławiu