26 października 2022 r.
AKTUALNOŚCI
Priorytety refundacyjne w hematoonkologii
20 października 2022 r. Modern Healthcare Institute opublikował listę priorytetów refundacyjnych w zakresie hematoonkologii. Wskazane terapie zostały wytypowane przez czołowych polskich hematologów – konsultanta krajowego, konsultantów wojewódzkich i szefów klinik hematologicznych.
Wśród terapii lekowych znalazły się terapie w zakresie m.in. przewlekłej białaczki limfocytowej, ostrej białaczki szpikowej oraz szpiczaka plazmocytowego.
Eksperci wskazali niezaspokojone potrzeby refundacyjne w zakresie trzech terapii lekowych stosowanych w szpiczaku plazmocytowym.
- ciltacabtagene autoleucel (Carvykti)
- selinexor (Nexpovio)
- isatuximab-irfc (Sarclisa)
W tym roku, z uwagi na wprowadzone zmiany w obwieszczeniu refundacyjnym leczenie szpiczaka plazmocytowego w znacznym stopniu poprawiło sytuację pacjentów, szczególnie w pierwszej linii. Niemniej jednak leczenie szpiczaka to cykl nawrotów i pojawiających się oporności na dotychczasowe leczenie, dlatego dobór terapii powinien być jak najbardziej dostosowany do potrzeb pacjenta. Leczenie pacjentów ze szpiczakiem to złożony proces, mocno zindywidualizowany, dlatego tak ważny jest dostęp do terapii zgodnych z aktualnymi standardami w każdej linii leczenia - wskazuje Łukasz Rokicki, Prezes Fundacji Carita. Cieszy nas to, że lekarze, którzy na co dzień zajmują się chorymi widzą niezaspokojone potrzeby w zakresie szpiczaka. Zgodnie z informacją Ministerstwa Zdrowia z początku października br. ww. isatuximab oczekuje na rozstrzygnięcie Ministra Zdrowia. Liczmy, że wkrótce pacjenci będą mieli dostęp do tej terapii. Jest to o tyle ważne, że terapia jest skierowana do pacjentów mocno przeleczonych, już nieodpowiadających na dotychczasowe leczenie – dodaje Prezes Rokicki.
https://www.mzdrowie.pl/leki/hematolodzy-wskazuja-priorytety-refundacyjne-czyli-top-ten-hemato-2022/