4 września 2018 r.

WIEDZA

WRZESIEŃ MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI RAKA JAJNIKA, CHŁONIAKÓW I BIAŁACZEK

#WczesneWykrycieToŻycie Ogólnopolska Kampania Profilaktyki Nowotworów

We wrześniowej odsłonie Ogólnopolskiej Kampanii #WczesneWykrycieToŻycie 45 organizacji pacjentów tworzących Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych oraz znane publicznie osoby przypominają o profilaktyce raka jajnika oraz nowotworów onkohematologicznych – chłoniaków i białaczek.

W Polsce, wśród nowotworów strefy intymnej u kobiet, największą śmiertelność powoduje rak jajnika. Co roku odchodzi z powodu tego nowotworu blisko 3800 kobiet. Zachorowalność oraz liczba zgonów z powodu raka jajnika wciąż niepokojąco wzrastają. Przeżycia 5-letnie wśród pacjentek z nowotworami jajnika w ciągu pierwszej dekady XXI zmniejszyły się aż o prawie 8 %. Rak jajnika jest najgorzej rokującym nowotworem ginekologicznym, notującym najniższy poziom wskaźnika przeżycia 5-letniego – tylko 42,6%. Wynika to przede wszystkim z trudności wczesnego rozpoznania choroby oraz niekorzystnej lokalizacji anatomicznej. Wykrycie raka jajnika we wczesnych stadiach, kiedy szanse na przeżycie pięcioletnie wynoszą aż 90%, nadal dotyczy niewielkiego odsetka pacjentek (20–30%), prawie w 70% przypadków nowotwór ten rozpoznaje się w wyższym stopniu zaawansowania (III i IV), w którym 5-letnie przeżycie obniża się do 25%. Przyczyny raka jajnika wciąż nie są dokładnie poznane. Za czynniki ryzyka uważa się wczesną pierwszą miesiączkę i późną menopauzę, bezdzietność, nieskuteczne stymulowanie owulacji u kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę oraz niekarmienie piersią. Są to, więc czynniki związane z wydłużonym okresem pracy jajników.

Anna Nowakowska, prezes Stowarzyszenia „Sanitas”, pacjentka po leczeniu raka jajnika przestrzega – Rak jajnika nazywany jest „cichym zabójcą kobiet”, gdyż symptomy z nim związane we wczesnym stadium nie niepokoją pacjentek. Pierwsze objawy raka jajnika nie są zazwyczaj kojarzone z problemami ginekologicznymi. Są to zaparcia, wzdęcia, biegunki, uczucie pełności w śródbrzuszu lub nadbrzuszu, brak apetytu i permanentne zmęczenie. Mogą pojawić się też nieregularne krwawienia z dróg rodnych, co jest przypisywane specyfice menopauzy. Mitem jest też twierdzenie, że jest to nowotwór osób starszych, czego jestem przykładem – raka jajnika zdiagnozowano u mnie, kiedy miałam 24 lata. 
Ważne jest, więc regularne badanie się u ginekologa, nawet po menopauzie i po urodzeniu planowanej liczby dzieci i wykonywanie, co roku dopochwowego USG. Diagnostyka raka jajnika jest bardzo trudna. W badaniu ginekologicznym, w trakcie USG dopochwowego lekarz może stwierdzić jedynie niepokojące zmiany na jajnikach i większości przypadków dopiero podczas operacji można postawić ostateczne rozpoznanie. 
Warto wspomnieć, że nowotwór jajnika może mieć podłoże genetyczne – dodaje ambasadorka Kampanii, aktorka Orina Krajewska, a zarazem prezes Fundacji BĄDŹ – Około 13% zachorowań na raka jajnika jest uwarunkowanych genetycznie. Jeśli w naszej rodzinie były przypadki raka jajnika lub raka piersi, może to oznaczać, że jesteśmy nosicielami genów BRCA1 lub BRCA2, które zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika od 23 do 54%. Kobiety z obciążonym wywiadem rodzinnym, także po stronie męskiej, w kierunku chorób nowotworowych powinny skonsultować się z poradnią genetyczną. 
W czerwcu br. minister zdrowia poinformował o wprowadzeniu w najbliższym czasie refundacji profilaktycznego usunięcia jajników i jajowodów u kobiet nosicielek mutacji BRCA1/2, zabiegu zmniejszającego całkowicie ryzyko zachorowania na raka jajnika u tych pacjentek.

Wrzesień to także miesiąc profilaktyki nowotworów onkohematologicznych - chłoniaków i białaczek. Białaczki to złośliwe nowotwory układu krwiotwórczego najczęściej powstające wskutek przypadkowego błędu przy podziale komórki układu krwiotwórczego. Nowotwór jest następstwem jednej zmutowanej, uszkodzonej komórki, jej niekontrolowanego namnażania. Generalnie, nowotwory układu krwiotwórczego nie mają uwarunkowań rodzinnych, nie są też chorobami zakaźnymi. Wskazuje się też na środowiskowe przyczyny powstawania białaczek m.in. związek z ekspozycją na promieniowanie, występowanie określonych substancji chemicznych (benzen) w miejscu pracy i domu czy niską częstotliwością pola elektromagnetycznego. Wśród czynników ryzyka wymienia się również palenie papierosów, przebyte leczenie przeciwnowotworowe, a zwłaszcza radioterapię. 
Białaczki stanowią około 10% zachorowań na nowotwory. 
Pierwsze objawy większości białaczek są nieswoiste, identyczne dla wszystkich jej rodzajów m.in: osłabienie, gorączka, ból głowy, w związku, z czym, są lekceważone przez większość pacjentów i lekarzy. 
Jan Salamonik, wiceprezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową podkreśla - Podstawowym badaniem w diagnostyce białaczek jest morfologia krwi obwodowej z rozmazem. To popularne i niedrogie badanie, które każdy powinien wykonać profilaktycznie raz w roku. Powinien się wręcz domagać od swojego lekarza pierwszego kontaktu skierowania na to badanie raz w roku. Wielu osobom regularnie wykonywana morfologia krwi uratowała życie. 
Chłoniaki to rzadkie nowotwory (2,5% zachorowań na nowotwory ogółem w Polsce, ale w ostatnich latach ich częstość wzrasta) wywodzące się z nieprawidłowych, mnożących się bez kontroli limfocytów – komórek układu limfatycznego (chłonnego). Możliwe przyczyny ich powstawania to: czynniki genetyczne, zaburzenia pracy układu odpornościowego, przyjmowanie leków immunosupresyjnych, zakażenia wirusowe, infekcje bakteryjne, powikłania po chemio- i radioterapii, promieniowanie jonizujące, ekspozycja na szkodliwe środki chemiczne, przebyte przeszczepy i transfuzje. 
Pierwsze objawy chłoniaków są niecharakterystyczne, często przypominają zwykłe przeziębienie, dlatego są bagatelizowane przez lekarzy i pacjentów. Wymaga to szerokiej edukacji społeczeństwa na temat tych nowotworów, co jest także ważne ze względu na ich szybki rozwój i konieczność wdrożenia pilnej diagnostyki i leczenia. 
Dr Elżbieta Lampka ze Stowarzyszenia Wspierającego Chorych na Chłoniaki „Sowie Oczy” mówi – Nasze Stowarzyszenie kładzie nacisk na szerzenie wiedzy o tych nowotworach, kluczem do szybkiej diagnozy jest nauka samoobserwacji i edukacja. Do najważniejszych objawów należą: powiększone węzły chłonne głównie w okolicy szyi, pachowe, pachwinowe, zazwyczaj niebolesne i stopniowo narastające. Utrzymujący się uporczywy kaszel, gorączka lub nawracające stany podgorączkowe, obfite nocne poty, powtarzające się infekcje górnych dróg oddechowych, męczliwość, osłabienie, utrata masy ciała w krótkim czasie, oraz towarzyszący świąd skóry powinny zwrócić naszą uwagę. 
Jeśli objawy te utrzymują się dłużej niż dwa - trzy tygodnie – dodaje dr Elżbieta Lampka – należy udać się do lekarza. Także powiększenie węzłów chłonnych występujące przez kilkanaście dni, mimo przyjmowania antybiotyków, leków przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych, powinno skłonić nas pacjentów i lekarzy do szybkiej diagnostyki w kierunku chłoniaków. Warto dodać, iż edukacja społeczeństwa o chłoniakach jest podstawowym celem działalności Lymphoma Coalition, a 15 września każdego roku organizowany Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach przypomina o tych chorobach.

WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONACH ORGANIZACJI:

Organizacje wspierające chorych na nowotwory ginekologiczne:

Organizacje wspierające chorych na chłoniaki:

  • Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki - Przebiśnieg – www.przebisnieg.org
  • Stowarzyszenie Wspierające Chorych na Chłoniaki „Sowie Oczy” – www.sowieoczy.pl

Organizacje wspierające chorych na nowotwory krwi:

28 czerwca 2024 r. AKTUALNOŚCI START! 🚀 Zapisy na Rajd Po Zdrowie zostały właśnie otwarte! 🚴 28 maja 2024 r. AKTUALNOŚCI Warsztaty "Akademia Pacjenta" we Wrocławiu 25.04.2024 - podsumowanie 27 maja 2024 r. AKTUALNOŚCI Szpitalne Rewolucje - efekty prac 24 maja 2024 r. AKTUALNOŚCI Rajd Po Zdrowie i Fundacja Carita im. Wiesławy Adamiec wyróżnieni w międzynarodowym konkursie DHL's Got Heart 17 maja 2024 r. AKTUALNOŚCI Szpitalne Rewolucje 5 maja 2024 r. AKTUALNOŚCI Myeloma Patients Europe Masterclass 2024 3 maja 2024 r. AKTUALNOŚCI Warsztaty "Akademia Pacjenta" we Wrocławiu 25.04.2024 17 kwietnia 2024 r. AKTUALNOŚCI Pierwsze spotkanie z cyklu Akademia Pacjenta w Lublinie 28 grudnia 2023 r. AKTUALNOŚCI Program CARITA-MED 18 grudnia 2023 r. AKTUALNOŚCI Europejskie Forum Pacjentów Hematoonkologicznych 9 listopada 2023 r. AKTUALNOŚCI Priorytety w hematoonkologii - debata prasowa 14 września 2023 r. AKTUALNOŚCI Kolejny rok z programem #Teleopieka za nami 5 września 2023 r. AKTUALNOŚCI Rajd Po Zdrowie 2023 - podsumowanie 18 sierpnia 2023 r. AKTUALNOŚCI Rajd Po Zdrowie 2023 - Strefa Zdrowia 18 sierpnia 2023 r. AKTUALNOŚCI Rajd Po Zdrowie 2023 - plakat Rajdu 12 lipca 2023 r. AKTUALNOŚCI #RajdPoZdrowie. Roovee - partner wydarzenia 5 lipca 2023 r. AKTUALNOŚCI #RajdPoZdrowie jest dla każdego! Najmłodsi mile widziani 30 czerwca 2023 r. AKTUALNOŚCI START! Zapisy na #RajdPoZdrowie zostały otwarte! 29 czerwca 2023 r. AKTUALNOŚCI EHA 2023: Głos pacjentów ze szpiczakiem coraz silniejszy 28 czerwca 2023 r. AKTUALNOŚCI Wyróżnienie dla Fundacji Carita 27 czerwca 2023 r. AKTUALNOŚCI Warsztaty "Akademia Pacjenta" - podsumowanie spotkania w Poznaniu 24 maja 2023 r. AKTUALNOŚCI "Aktualne i przyszłe standardy leczenia Pacjentów z Makroglobulinemią Waldenströma" 16 maja 2023 r. AKTUALNOŚCI Warsztaty "Akademia Pacjenta" - podsumowanie spotkania w Warszawie 27 kwietnia 2023 r. AKTUALNOŚCI Warsztaty "Akademia Pacjenta" - zapisy na spotkanie w Warszawie 22 kwietnia 2023 r. AKTUALNOŚCI Warsztaty "Akademia Pacjenta" - spotkanie w Toruniu za nami! 30 marca 2023 r. AKTUALNOŚCI 30 marca - Światowy Dzień Walki ze Szpiczakiem 30 marca 2023 r. AKTUALNOŚCI Eksperci: nie wolno zaprzepaścić sukcesów osiągniętych w walce ze szpiczakiem 29 marca 2023 r. AKTUALNOŚCI Śniadanie prasowe z udziałem wybitnych ekspertów oraz Fundacji Carita 29 marca 2023 r. AKTUALNOŚCI Szpiczak: trudny, nawrotowy, ale można z nim żyć wiele lat. Chorzy z opornością czekają na nowe terapie. 29 marca 2023 r. AKTUALNOŚCI Marzec miesiącem świadomości szpiczaka 22 lutego 2023 r. AKTUALNOŚCI Polscy hematolodzy zmieniają standardy leczenia szpiczaka plazmocytowego 3 lutego 2023 r. AKTUALNOŚCI Raport inicjatywy All.Can Polska - „Diagnoza zmian w opiece onkologicznej w Polsce w roku 2022” 24 grudnia 2022 r. AKTUALNOŚCI Życzenia świąteczne 22 grudnia 2022 r. AKTUALNOŚCI CARITA-MED - zdalna opieka medyczna 21 grudnia 2022 r. AKTUALNOŚCI Konferencja z cyklu „Akademia Pacjenta” - filmowe podsumowanie 11 grudnia 2022 r. AKTUALNOŚCI Konferencja z cyklu „Akademia Pacjenta” - link do wydarzenia online 7 grudnia 2022 r. AKTUALNOŚCI Kolejny rok z programem #teleopieka za nami 6 grudnia 2022 r. AKTUALNOŚCI Ze szpiczakiem plazmocytowym można żyć wiele lat. Potrzebne kolejne linie leczenia 30 listopada 2022 r. AKTUALNOŚCI Walka ze szpiczakiem plazmocytowy to maraton, a nie sprint - podsumowanie refundacji w szpiczaku w 2022 10 listopada 2022 r. AKTUALNOŚCI "Dążymy do tego, żeby szpiczak plazmocytowy stał się chorobą przewlekłą" - wywiad z dr hab. n. med. Dominikiem Dytfeldem 26 października 2022 r. AKTUALNOŚCI Priorytety refundacyjne w hematoonkologii 13 października 2022 r. AKTUALNOŚCI Zapraszamy na konferencję z cyklu „Akademia Pacjenta” 12 października 2022 r. AKTUALNOŚCI Webinar: Amyloidoza - co każdy pacjent wiedzieć powinien 27 września 2022 r. Aktualności 27.09.2022 - Europejski Dzień Szpiczaka 26 września 2022 r. Aktualności Filmowe podsumowanie Rajdu Po Zdrowie 26 września 2022 r. Aktualności Rajd Po Zdrowie - edukacja i rozmowy z ekspertami 19 września 2022 r. Aktualności Wyróżnienie dla Fundacji Carita podczas Forum Innowacji Medycznych 13 września 2022 r. Aktualności Debata Wprost z wiceministrem Maciejem Miłkowskim 13 września 2022 r. Aktualności Wywiad z prof. dr. hab. n. med. Krzysztofem Giannopoulosem 4 lipca 2022 r. Aktualności MPE Masterclass 2022 – wymiana wiedzy i doświadczeń między europejskimi organizacjami pacjenckimi 27 maja 2022 r. Aktualności Światowy Dzień Walki Z Nowotworami Krwi 14 maja 2022 r. Aktualności Rajd po zdrowie z Fundacją Carita! 9 maja 2022 r. Aktualności #Onkolinia - aktualny grafik dyżurów 19 kwietnia 2022 r. Aktualności Webinar: Jak leczyć chorych z wysokim ryzykiem cytogenetycznym? 15 kwietnia 2022 r. Aktualności Wesołych Świąt Wielkanocnych! 7 kwietnia 2022 r. Aktualności Światowy Dzień Zdrowia 17 marca 2022 r. Aktualności Sandoz wprowadza generyczny Lenalidomid w 19 krajach Europy 16 marca 2022 r. Aktualności Przydatne informacje dla ukraińskich pacjentów ze szpiczakiem i amyloidozą 14 marca 2022 r. Aktualności Bezpłatne konsultacje prawne dla podopiecznych Carity 10 marca 2022 r. Aktualności Fundacja Carita na Twiterze! 8 marca 2022 r. Aktualności Zapobieganie powikłaniom kostnym w chorobach nowotworowych. Stan obecny i rekomendacje 7 marca 2022 r. Aktualności Bezpłatne konsultacje prawne dla podopiecznych Carity 4 marca 2022 r. Aktualności Integralne Podejście Do Chorób Nowotworowych Justyny Posłusznej - polecamy lekturę 1 marca 2022 r. Aktualności Marzec miesiącem świadomości istnienia szpiczaka plazmocytowego 28 lutego 2022 r. Aktualności Konferencja HematoKoalicji - report i retransmisja wydarzenia 22 lutego 2022 r. Aktualności Konferencja - Hematoonkologia oczami pacjenta, opiekuna oraz klinicysty, czyli kompleksowa diagnoza obszarów wymagających najpilniejszej poprawy 18 lutego 2022 r. Aktualności Ankieta na temat diagnostyki szpiczaka 17 lutego 2022 r. Aktualności Nowe terapie dla pacjentów szpiczakowych dostępne już od marca! 16 lutego 2022 r. Aktualności Przekaż swój 1% na Fundację Carita 14 lutego 2022 r. Aktualności Konferencja ROZWÓJ POLSKIEJ HEMATOLOGII SZANSĄ DLA PACJENTÓW 4 lutego 2022 r. Aktualności Terapie w szpiczaku plazmocytowym w Polsce - najważniejsze potrzeby chorych 30 stycznia 2022 r. Aktualności Priorytety w Ochronie Zdrowia 2022 - relacja z wydarzenia 25 stycznia 2022 r. Aktualności Priorytety w ochronie zdrowia 2022 18 stycznia 2022 r. Aktualności Nowa rozpiska dyżurów #Onkolinii 18 stycznia 2022 r. Aktualności Ratunkowy dostęp do technologii lekowych - wszystko co trzeba wiedzieć 5 stycznia 2022 r. Aktualności Fundacja Carita ma nową siedzibę! 31 grudnia 2021 r. Aktualności Podsumowanie roku 2021! 21 grudnia 2021 r. Aktualności Wesołych Świąt Bożego Narodzenia! 10 grudnia 2021 r. Aktualności Staramy się o refundację Denosumabu - nowoczesnego leku zapobiegającego powikłaniom kostnym w przebiegu szpiczaka 29 listopada 2021 r. Aktualności 2 grudnia webinar dla pacjentów hematoonkologicznych 11 listopada 2021 r. Aktualności JASKÓŁKI NADZIEI - Carita wyróżniona 10 listopada 2021 r. Aktualności IX Forum Pacjentów Onkologicznych - relacja z wydarzenia 2 listopada 2021 r. Aktualności Rok Działania z Myeloma Patients Europe w celu szybszej diagnostyki szpiczaka 21 października 2021 r. Aktualności Europejske Forum Pacjentów ze Szpiczakiem Mnogim - retransmisja wydarzenia 15 października 2021 r. Aktualności Europejskie Forum Pacjentów Ze Szpiczakiem Mnogim – wspólne działania na rzecz lepszej przyszłości 13 października 2021 r. Aktualności FORUM MSD Z PACJENTAMI - DLA PACJENTÓW. DIALOG I ZROZUMIENiE - byliśmy tam 11 października 2021 r. Aktualności V Kongres Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość – Foresight Medyczny oraz XV HOSPITAL & HEALTHCARE MANAGEMENT 8 października 2021 r. Aktualności IX Forum Pacjentów Onkologicznych 27 września 2021 r. Aktualności Myeloma Patients Europe walczy o szybszą diagnostykę nowotworów krwi 23 września 2021 r. Aktualności Carita patronem XVI Międzynarodowego Sympozjum Evidence – Based Health Care 22 września 2021 r. Aktualności O potrzebie zmian w leczeniu szpiczaka plazmocytowego 21 września 2021 r. Aktualności Wyszukiwarka poradni i klinik hematologicznych w Polsce 20 września 2021 r. Aktualności Aktualności dotyczące #Onkolinii 16 września 2021 r. Aktualności Webinar "Immunologia i niedobory odporności w leczeniu pacjentów hematoonkologicznych" oraz "Rozwijanie odporności psychicznej" 31 sierpnia 2021 r. Aktualności Specjalista od leczenia bólu w zespole #Onkolinii 20 sierpnia 2021 r. Aktualności Ankieta dla pacjentów na temat komunikacji w obszarze hematoonkologii 18 sierpnia 2021 r. Aktualności Projekty realizowane obecnie przez Caritę dla pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym 10 sierpnia 2021 r. Aktualności Terapie podskórne w szpiczaku plazmocytowym - większy komfort pacjentów 22 lipca 2021 r. Aktualności Leczenie choroby kostnej w szpiczaku - starania o refundację nowego leku 16 lipca 2021 r. Aktualności HematoKoalicja - parę słów o naszych działaniach 4 lipca 2021 r. Aktualności Zaburzenia odporności w szpiczaku plazmocytowym: jak sobie z nimi radzić? Webinar dla pacjentów 1 lipca 2021 r. Aktualności Apel hematologów do ministra zdrowia o dostęp do nowoczesnych terapii dla pacjentów szpiczakowych 29 czerwca 2021 r. Aktualności Konferencja: Co powstrzymuje Polaków przed profilaktyką chorób krwi? 24 czerwca 2021 r. Aktualności Komunikacja z pacjentem - ankieta dla opiekunów i lekarzy 22 czerwca 2021 r. Aktualności Dalsza refundacja Daratumumambu - oficjalne podziękowania 21 czerwca 2021 r. Aktualności Emocje i zdrowe odżywianie w chorobie - bezpłatny webinar dla pacjentów 21 czerwca 2021 r. Aktualności Daratumumab (Darzalex) nadal będzie refundowany! 18 czerwca 2021 r. Aktualności Pierwsze CAR-T w Polsce u pacjenta ze szpiczakiem plazmocytowym! 16 czerwca 2021 r. Aktualności Daratumumab (Darzalex) znika z listy refundacyjnej – interweniujemy! 7 czerwca 2021 r. Aktualności Wirtualny lekarz – internetowa platforma do kontaktu ze specjalistami 28 maja 2021 r. Aktualności 28 maja Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi 28 maja 2021 r. Aktualności Carita członkiem HematoKoalicji 24 maja 2021 r. Aktualności Nowe terapie leczenia chorych na szpiczaka plazmocytowego zaprezentowane na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Hematologów - webinar dla pacjentów 19 maja 2021 r. Aktualności Szpiczak plazmocytowy. Ewolucja w leczeniu szpiczaka plazmocytowego a dostępność terapii w czasie COVID-19 - raport Onkocafe 18 maja 2021 r. Aktualności KREW: Lek, Wartość, Zasób. Aktualne wyzwania i potrzeby związane z przetoczeniami krwi w chorobach przewlekłych - raport Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów 11 maja 2021 r. Aktualności #Teleopieka - bransolety życia bez limitu wieku dla podopiecznych Carity 10 maja 2021 r. Aktualności Startujemy z #Onkolinią - telefonicznym wsparciem dla pacjentów przez naszych specjalistów! 8 maja 2021 r. Aktualności Webinar dla pacjentów: Leczenie złamań w przebiegu szpiczaka 7 maja 2021 r. Aktualności Profesor Iwona Hus i prezes Carity - Łukasz Rokicki o potrzebach polskich pacjentów szpiczakowych 5 maja 2021 r. Aktualności Przydatne informacje dla nowych członków Carity! 22 kwietnia 2021 r. Aktualności Polskie Amazonki Ruch Społeczny we współpracy z Caritą organizuje webinar dla pacjentów ze szpiczakiem 22 kwietnia 2021 r. Aktualności #Teleopieka – nowoczesny system zdalnej opieki dla podopiecznych Carity! 16 kwietnia 2021 r. Aktualności Karfilzomib i iksazomib w nowych schematach lekowych na liście refundacyjnej! 7 kwietnia 2021 r. Aktualności Zapraszamy na webinar: Leczenie utraty masy kostnej w przebiegu szpiczaka 30 marca 2021 r. Aktualności Nowinki z MPE - Myeloma Patients Europe 29 marca 2021 r. Aktualności Już jutro specjalne wydanie medexpressu z okazji Światowego Dnia Walki Ze Szpiczakiem 27 marca 2021 r. Aktualności Zapraszamy na webinar: Rehabilitacja w przebiegu leczenia szpiczaka plazmocytowego. 21 marca 2021 r. Aktualności Carita wspiera działania European Cancer Patient Coalition - europejskiej organizacji działającej na rzecz pacjentów onkologicznych. 19 marca 2021 r. Aktualności Łukasz Rokicki w gronie przedstawicieli organizacji pacjentów w Grupie Sterującej All.Can Polska! 17 marca 2021 r. Aktualności "Życie z chorobą rzadką - każdy pacjent jest ważny" - wywiad prezesem i koordynatorką regionalną Carity 11 marca 2021 r. Aktualności Zapraszamy na webinar: Terapie dostępne dla nowo rozpoznanych i nawrotowych pacjentów ze szpiczakiem mnogim 4 marca 2021 r. Aktualności Akcja #TAXIPOMOC zwiększa zasięg na całą Polskę! 3 marca 2021 r. Aktualności Marzec miesiącem świadomości istnienia szpiczaka plazmocytowego 18 lutego 2021 r. Aktualności Ulotki o rzeczach na autoprzeszczep ruszają do druku i oddziałów transplantacji szpiku 12 lutego 2021 r. Aktualności Przekaż swój 1% na Fundację Carita 10 lutego 2021 r. Aktualności Zmarł Jacek Gugulski - hematoonkologiczny weteran niosący pomoc chorym 29 stycznia 2021 r. Aktualności Fundacja Carita weźmie udział w warsztatach dotyczących Funduszu Medycznego i RDTL 20 stycznia 2021 r. Aktualności Bezpłatny transport na leczenie dla pacjentów szpiczakowych – dodatkowe informacje 19 stycznia 2021 r. Aktualności Lista rzeczy, które warto zabrać na autoprzeszczep 8 stycznia 2021 r. Aktualności Startujemy z Akcją #TAXI POMOC 7 stycznia 2021 r. Aktualności Nowy lek dostępny dla pacjentów ze szpiczakiem! 7 stycznia 2021 r. Aktualności Zalecenia w sprawie szczepień na COVID-19 u chorych na szpiczaka plazmocytowego 23 grudnia 2020 r. Aktualności Zdrowych Świąt Bożego Narodzenia 10 grudnia 2020 r. Aktualności Teleopieka - całodobowa opieka nad pacjentem 9 grudnia 2020 r. Aktualności Carita jednym z gości Akademi Dobrych Praktyk 30 listopada 2020 r. Aktualności Dołączajcie do nas! 30 listopada 2020 r. Aktualności Akademia pacjenta – Wszystko co trzeba wiedzieć o badaniach klinicznych. Polineuropatia i łagodzenie objawów 26 listopada 2020 r. Aktualności Jak najwygodniej kontaktować się z Fundacją Carita? 26 listopada 2020 r. Aktualności Zaktualizowana strona internetowa Fundacji Carita 25 listopada 2020 r. Aktualności Badania kliniczne COBRA i PREDATOR – wciąż trwa rekrutacja 25 listopada 2020 r. Aktualności Nowy członek Fundacji Carita dołącza do prestiżowego programu Myeloma Patients Europe 24 listopada 2020 r. Aktualności Petycja z podpisami pacjentów wysłana do Ministerstwa Zdrowia 24 listopada 2020 r. Aktualności Nowoczesne terapie w leczeniu szpiczaka plazmocytowego - głos ekspertów i organizacji onkologicznych 17 listopada 2020 r. Aktualności Dostęp do nowoczesnych terapii w szpiczaku plazmocytowym - podpisz petycję 5 listopada 2020 r. WYDARZENIA Akademia Pacjenta - Jak ocenić efekty leczenia szpiczaka plazmocytowego: MRD (minimalną chorobę resztkową) metodą cytometrii przepływowej? Znaczenie prognostyczne zmian cytogenetycznych - dr n. med. Donata Szymczak 20 października 2020 r. AKTUALNOŚCI Debata - Leczenie Szpiczaka plazmocytowego nowocześnie i skutecznie, czyli jak? 11 września 2020 r. WYDARZENIA Akademia Pacjenta - Standardy terapeutyczne i terapie, na które czekamy w leczeniu szpiczaka plazmocytowego - prof. dr hab. Krzysztof Giannopoulos 16 sierpnia 2020 r. WYDARZENIA Akademia Pacjenta - Leki to nie cukierki - jak je bezpiecznie przyjmować - dr n. farm. Leszek Borkowski 16 sierpnia 2020 r. Aktualności Jak prawidłowo zakładac i zdejmowac rękawiczki ochronne? 15 sierpnia 2020 r. Aktualności Jak prawidłowo zakładać maseczkę ochronną? 14 sierpnia 2020 r. WYDARZENIA AKADEMIA PACJENTA - cykl webinarów 7 sierpnia 2020 r. AKTUALNOŚCI #onkoochrona - pierwsze wysyłki zestawów 4 sierpnia 2020 r. AKTUALNOŚCI Odpowiedź Ministra Zdrowia na interpelację złożoną w imieniu Fundacji Carita 27 lipca 2020 r. WIDEO Cykl spotkań on-line: "Szpiczak plazmocytowy – Perspektywy dla pacjentów” 17 lipca 2020 r. PACJENCI Przekraczanie granic - historia wyprawy rowerowej Grzegorza Rakowieckiego 15 lipca 2020 r. AKTUALNOŚCI #onkoochrona - zestaw pierwszej potrzeby 15 lipca 2020 r. MATERIAŁY Materiały do pobrania 9 lipca 2020 r. WIDEO Pacjent onkologiczny w dobie COVID19 17 czerwca 2020 r. MATERIAŁY Informator dla pacjentów 30 maja 2020 r. AKTUALNOŚCI Wspieramy szpitale w walce z COVID-19 - podsumowanie 27 maja 2020 r. WIDEO Relacja z rajdu rowerowego "ROZJECHAĆ SZPICZAKA" 21 maja 2020 r. AKTUALNOŚCI Pacjent a procedury - trudna ścieżka pacjenta hematoonkologicznego 20 maja 2020 r. Aktualności Dostęp do nowoczesnych terapii lekowych w szpiczaku plazmocytowym. Polska vs Europa 19 maja 2020 r. AKTUALNOŚCI Pogrzeb Ryszarda Bazeli 18 maja 2020 r. AKTUALNOŚCI Śmierć Ryszarda Bazeli 8 maja 2020 r. WYDARZENIA Pomagamy szpitalom 5 maja 2020 r. AKTUALNOŚCI Wspieramy szpitale w walce z COVID-19 4 kwietnia 2020 r. AKTUALNOŚCI Wywiad z Prezesem Fundacji Carita Łukaszem Rokickim 1 kwietnia 2020 r. Wideo Norway Expedition Fundacja Carita 19 marca 2020 r. ANKIETA Prośba o wypełnienie ankiety 18 marca 2020 r. AKTUALNOŚCI Chemioterapia w czasie pandemii 17 marca 2020 r. AkTUALNOŚCI Pacjent a epidemia 3 marca 2020 r. AKTUALNOŚCI Jaskółki Nadziei 5 lutego 2020 r. AKTUALNOŚCI Raport dotyczący doświadczeń i oczekiwań pacjentów w stosunku do metod leczenia 27 stycznia 2020 r. WYDARZENIA Konferencja - warsztat: OCENA TECHNOLOGII MEDYCZNYCH - HTA W POLSCE I UNII EUROPEJSKIEJ 18 stycznia 2020 r. SPOTKANIA W REGIONACH Agenda Spotkania Edukacyjnego "Szpiczak i My" w Gdańsku 16 stycznia 2020 r. SPOTKANIA W REGIONACH Spotkanie Edukacyjne "Szpiczak i My" w Gdańsku 10 grudnia 2019 r. AkTUALNOŚCI Firma Roche partnerem naszej Fundacji 13 października 2019 r. AkTUALNOŚCI Krajowy Dzień Pacjentów ze Szpiczakiem Mnogim 26 września 2019 r. WYDARZENIA KRAJOWY DZIEŃ PACJENTÓW ZE SZPICZAKIEM MNOGIM 26 września 2019 r. WYDARZENIA Agenda KRAJOWEGO DNIA PACJENTA ZE SZPICZAKIEM MNOGIM 14 września 2019 r. AKTUALNOŚCI XXVIII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów 25 sierpnia 2019 r. MOTYWACJA Pacjenci na krańcu świata 13 sierpnia 2019 r. BADANIA KLINICZNE Predator 10 sierpnia 2019 r. INNE Ankieta 4 sierpnia 2019 r. WYDARZENIA Rajd Rowerowy 'ROZJECHAĆ SZPICZAKA" 20-22.09.2019 r. - Regulamin 4 sierpnia 2019 r. WYDARZENIA Karta zgłoszenia - Rajd "ROZJECHAĆ SZPICZAKA" 4 sierpnia 2019 r. WYDARZENIA Rajd Rowerowy "ROZJECHAĆ SZPICZAKA" 20-22.09.2019 r. 4 sierpnia 2019 r. WYDARZENIA Agenda rajdu "Rozjechać szpiczaka" 28 czerwca 2019 r. LEKI Nowa lista leków refundowanych 18 czerwca 2019 r. MOTYWACJA Uwierzyć w siebie 9 czerwca 2019 r. WYDARZENIA CEE PATIENTS' PARTNERS SUMMIT 30 maja 2019 r. SPOTKANIA W REGIONACH 15. czerwca spotkanie w Zielonej Górze 28 maja 2019 r. MOTYWACJA Szpiczak. Prezent ślubny. 28 kwietnia 2019 r. akademia pacjenta Warsztaty edukacyjno-rehabilitacyjne 29 marca 2019 r. Informacja prasowa 30 marca − Światowy Dzień Walki ze Szpiczakiem − wyzwania dla polskiej hematoonkologii 28 marca 2019 r. INNE REKRUTACJA DO BADAŃ KLINICZNYCH 25 marca 2019 r. SPOTKANIA W REGIONACH 13.04.2019 spotkanie w Lublinie 20 marca 2019 r. SPOTKANIA W REGIONACH 13.04.2019 spotkanie w Warszawie 20 lutego 2019 r. SPOTKANIA W REGIONACH 23.03 spotykamy się we Wrocławiu 25 stycznia 2019 r. KONFERENCJE 4 FORUM NA RZECZ PACJENTA ONKOLOGICZNEGO 22 stycznia 2019 r. INNE Konferencja Szpiczak Plazmocytowy 12 grudnia 2018 r. WIDEO KRAJOWY DZIEŃ PACJENTÓW ZE SZPICZAKIEM MNOGIM – materiał video 12 grudnia 2018 r. INNE Krajowy Dzień Pacjentów ze Szpiczakiem Mnogim – część relaksacyjna 22 listopada 2018 r. KONFERENCJE Krajowy Dzień Pacjentów ze Szpiczakiem Mnogim 24 września 2018 r. INNE Polskie Konsorcjum Szpiczakowe oraz Fundacja Carita zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w badaniu klinicznym 4 września 2018 r. INNE Nowe forum dla pacjentów 4 września 2018 r. WIEDZA WRZESIEŃ MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI RAKA JAJNIKA, CHŁONIAKÓW I BIAŁACZEK 31 lipca 2018 r. INNE Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy Prezes Fundacji Carita - Żyć ze szpiczakiem, Wiesławę Adamiec. Ta wiadomość wstrząsnęła nami wszystkimi. 30 maja 2018 r. WYDARZENIA Warsztaty w Darłówku 10 maja 2018 r. INNE Odeszła nasza serdeczna koleżanka 16 kwietnia 2018 r. LEKI Polscy pacjenci nie mogą korzystać w pełni z rewolucji w leczeniu szpiczaka 4 kwietnia 2018 r. WYDARZENIA Kwiecień pod znakiem Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktyki Nowotworów #WczesneWykrycieToŻycie 20 marca 2018 r. INNE ONKOCAFE – O RAKU PRZY KAWIE: 18.03.2018 6 marca 2018 r. WIEDZA PORADNIK HEMATOLOGIA DO POBRANIA 20 lutego 2018 r. WYDARZENIA Recenzja z Krajowego Kongresu dla Pacjentów ze Szpiczakiem Plazmocytowym 12 lutego 2018 r. WYDARZENIA I Kongres Fundacji Małgosi Braunek "Bądź integralny w zdrowiu" 9 lutego 2018 r. KONFERENCJE Krajowy Kongres dla Pacjentów ze Szpiczakiem Plazmocytowym 25 stycznia 2018 r. INNE Prośba o pomoc Mariolce Grabarczyk 20 grudnia 2017 r. KONFERENCJE Zaproszenie na kongres „Bądź integralny w zdrowiu” 5 grudnia 2017 r. LEKI Pomalidomid – staranie o refundację 2 grudnia 2017 r. LEKI Debata Medexpresu: Szpiczak plazmocytowy „Chorzy żyją od leku do leku” 18 października 2017 r. WIEDZA Zapraszamy do wzięcia udziału w webinarium 11 sierpnia 2017 r. KONFERENCJE Zaproszenie na III Ogólnopolski Dzień Pacjenta ze szpiczakiem mnogim 29 czerwca 2017 r. LEKI Zmiany w dostępności leczenia onkologicznego 6 czerwca 2017 r. WIEDZA Poradnik „Hematologia” już dostępny 2 maja 2017 r. WARSZTATY Zaproszenie na bezpłatne warsztaty

ARCHIWUM